Hastanemizde Kırmızı Kod (Yangın) Tatbikatı Yapıldı
07 Eylül 2019

Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde kırmızı Kod(Yangın) Tatbikatı Yapıldı

Hastanemizde çalışanları olası bir afet ve acil durumda: Ne yapılması konusunda hazırlamak, bilinçlendirmek ve ekip çalışmasını pekiştirmek amacıyla kırmızı kod tatbikatı yapıldı.

Kırmızı Kod Talimatı kapsamında, ilk olarak Gümüşhane Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Ekiplerince Hastane Kırmızı Kod Ekibi ve Çalışanlara uygulamalı ön eğitim verildi.
Senaryo gereği yapılan tatbikatla: hastane arka otopark önünde yangın çıktığını gören Satın alma biriminde çalışan sekreter, çıkan yangın nedeniyle hastane santralini aradı. Hastane santrali yangın ihbarını alır almaz kırmızı kod anonsu yaparak tüm hastanenin yangından haberdar olmasını sağladı.

Hastanemiz Kırmızı Kod ekibi hemen yangın söndürücüleri alarak yangına gerekli müdahaleyi yaparken, tahliye imkanı olmayan hastalar da kurtarma ekibi personeli tarafından sedye ve tekerlekli sandalye ile tahliye edildi. Teknik servis olay yerinin teknik donanımı için gerekli tedbirleri alırken, asansörlerin kontrolü yapılarak kullanılmaması konusunda uyarı yapıldı.

Yangının kontrol altına alınması ve hastaların sorunsuz bir şekilde güvenli bölgeye tahliye edilmesiyle tatbikat sona erdi.
Hastanemiz Başhekimi Uzm. Dr. Ertuğrul Kara, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Çiğdem Yaşar Ataman ve İdari ve Mali İşler Müdür Yardımcısı Abdurrahman Yılmaz’ın da takip ettiği tatbikatın eksikliklerin belirlenerek giderilmesi açısından önemli olduğu vurgulanırken, tatbikata katılan personele teşekkür edildi.