Hastanemize 2019’da Rekor Başvuru
07 Ocak 2020

Gümüşhane Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ertuğrul Kara, 2019 Yılında Yapılan Çalışmaları Gazetemize Anlattı.

Gümüşhane Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ertuğrul Kara, Gümüşhane Devlet Hastanesinin 2019 yılında yapılan hizmet ve çalışmaları hakkında gazetemizin sorularını cevapladı. 2019 yılı içerisinde 425 bin vatandaşın muayene olduğunu ve bu sayının yaklaşık 145 binin ise acil servisinde tedavi gördüğünü kaydederek, “Yaklaşık 7 bin 500 hastamıza yatak hizmeti sağladık. 2019 yılı içerisinde 6 bin 500’e yakın hastamızda ameliyat oldu. Bunlar içerisinde gerçekleştirdiğimiz büyük ameliyatlarda oldu” dedi.

Gümüşhane Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ertuğrul Kara, Gümüşhane Devlet Hastanesinin 2019 yılında yapılan hizmet ve çalışmaları hakkında gazetemizin sorularını cevapladı. Uz. Dr. Kara, organ bağışında ciddi artışlar olduğunu belirterek, ülke sıralamasında ilk 3 içinde olduklarını söyledi.

425 Bin Vatandaş Tedavi Gördü

Başhekim Uz. Dr. Ertuğrul Kara, 2019 yılı içerisinde 425 bin vatandaşın muayene olduğunu ve bu sayının yaklaşık 145 binin ise acil servisinde tedavi gördüğünü kaydederek, “Yaklaşık 7 bin 500 hastamıza yatak hizmeti sağladık. 2019 yılı içerisinde 6 bin 500’e yakın hastamızda ameliyat oldu. Bunlar içerisinde gerçekleştirdiğimiz büyük ameliyatlarda oldu. Toplam doğum sayımız ise 632 oldu. Nüfusa göre doğum sıralamasında, Türkiye ortalamasının gerisindeyiz” dedi.

Organ Bağışıyla Farkındalık Yaratıldı

2019 yılının organ bağışı acısından verimli olduğuna değinen Başhekim Uz. Dr. Kara, “Yıl içerisinde 2 organ bağışına katkı sağladık ve bu bağışlar başka hastalarımıza umut ışığı oldu. 2018 yılına kadar bağış konusunda herhangi bir çalışma olmamıştı. İlk olarak 2018’in son çeyreğinde olmuştu. 2019 yılında da aktif olarak devam etti ve gönüllü bağışçı sıralamasında da Türkiye genelinde çok gerilerdeydik. 2019 yılında büyük bir atılım gerçekleştirerek, ciddi anlamda bağış sayımızı arttırdık. Nüfus başına düşen organ nakli sayısında Türkiye genelinde ilk üç sıralamasına girdik. Organ nakli konusunda şuan iyi durumdayız                “ diye konuştu.

‘Bağışları Artırmak İstiyoruz’

Başhekim Uz. Dr. Kara, “Bağışları arttırmak amacıyla stantlar açıyoruz. Ulaşabildiğimiz her insana dokunmaya çalışıyoruz. Bunun için hastanemizde gönüllü olarak çalışan organ nakli birimimiz var. Arkadaşlarımız yeri geliyor üniversitede, yeri geliyor kahvehanelerde, maden işletmelerinde, topluma dokunabildiğimiz her yerde, organ bağışımızı anlatıyoruz. Gerekliliği konusunda insanlarımıza bilgi veriyoruz ve bu konu karşısında sağ olsunlar tepkisiz kalmadılar. İl bazında çok düşük olan sıralamamız 2019 yılı içerisinde iyi yerlere geldi. Ama bizim hedefimiz ilk üçe girmek ve bu konuda sınırlarımızı zorluyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Hekim Sayımızı Artırmak İstiyoruz’

Başhekim Uz. Dr. Kara, Hastanede 1 yeni doğan yoğun bakı ünitesi olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “Koroner yoğun bakımımız var. Birde genel yoğun bakımımız var. İldeki tek hastane olmamız ve çevre ilçelerimize de hizmet vermemiz sebebiyle doluluk oranımız yüzde 90 ve üzerinde yani yoğun olarak hastalarımıza hizmet veriyoruz. Hastanemizde hekim sayısı olarak şuan için 34 uzman ekibimiz var pratisyen ekibimiz var. Branş olarak eksiklerimiz var ve çoğu branşlarda da tek hekimimiz var. Bu konuda biraz sıkıntılar yaşıyoruz. İlerleyen zamanda inşallah eksik olan branşlarımızı da kapatmayı planlıyoruz. Tek hekim olan branşlarımızı da hekim sayısını arttırarak daha iyi hizmet vermeyi amaçlıyoruz.”

Haber Kaynağı İçin Tıklayınız