Kurallara Uyalım Çocuklarımızı Koruyalım
08 Ekim 2021

Gümüşhane Devlet Hastanesi Doktorlarından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Derya Çağatay Karabay: kış mevsiminin yaklaşmasına bağlı olarak çocuklarda sıklıkla görülen viral virüsler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Uzm. Dr. Karabay” Geçtiğiniz 2 yılda Pandemiye bağlı olarak kapanma önlemleri ve hijyen tedbirleri koronavirüs yayılımını engellediği gibi diğer virüslerin de yayılmasını önlemişti. Bunun sonucu olarak çocukların çoğu, virüsle karşılaşmaması nedeniyle bu virüslere karşı bağışıklıkları gelişemedi. Önlemlerin gevşetilmesi ve okulların da açılmasıyla birlikte virüsler yayılmaya elverişli daha geniş alanlar bulmuş oldu.

Çocuklar, bu dönemde daha çok soğuk algınlığına benzer semptomlar ile karşımıza çıkmaktadır. Halsizlik, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük öne çıkan semptomlardır. Bazı çocuklarda ise nadiren de olsa akciğerlerde enflamasyon yaratan bronşiolit ya da bronşit tabloları ortaya çıkabilmektedir. Azımsanmayacak oranda çocuklarda yoğun bakım ihtiyacı gerektirecek kadar ağır enfeksiyonlar da görülebilmektedir.” Dedi.

Uzm. Dr. Derya Çağatay Karabay” Tedavi, görülen semptoma yönelik düzenlenmektedir. Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde tercih ettiğimiz antibiyotikler malesef virüslere karşı etkili olamamaktadır. Ateş düşürücüler burun spreyleri kullanılabilir. Öksürük için bol sıvı tüketimini önerilmekteyiz. Çocukların dengeli ve sağlıklı beslenmesine mutlaka dikkat edilmelidir. Ancak bazı durumlarda viral enfeksiyonlara sekonder bakteriyel enfeksiyonlar gelişirse tedaviye antibiyotikler eklenebilmektedir. Hastalığın ilerlemesi durumunda ise hastane yatışı yapılarak gerekli tedavinin düzenlenmesi gerekmektedir.

Koronavirüs de viral bir enfeksiyon olduğundan, hastalık bulguları açısından diğer virüslerden ayırt etmek çok zordur. Bu nedenle şüpheli durumlarda mutlaka pcr testi verilmesi gerekmektedir. Mevsimsel gripte olduğu gibi koronavirüs enfeksiyonundan korunmak için en iyi yol aşı olmaktır. Özellikle sistemik hastalığı olan çocuklarımız başta olmak üzere güncel bilgilerimiz ile, 12 yaşından büyüllk tüm çocuklarımıza koronavirüs aşısını önermekteyiz.

Çocuklarımızı Viral Enfeksiyonlardan Korumak İçin Alınacak Önlemler:

• Bulunulan ortamların sık sık havalandırılması. Okul, kreş gibi toplu bulunulan yerlerin havlandırılmasına çok daha iyi dikkat edilmesi

• Maske, mesafe ve hijyen kurallarına mümkün olduğunca uyulması

• Sık sık ellerin sabun ve su ile iyice yıkanması

• Kalabalık ortamlardan uzak durulmaya çalışılması

• Düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi

• Bol bol sıvı alımına dikkat edilmesi

• Çocukların gün içinde mümkün olduğunca açık alanda zaman geçirmesine özen gösterilmesi.” Açıklamalarında bulundu.