Guatr’a Dikkat
14 Şubat 2022

Gümüşhane Devlet Hastanesi doktorlarından genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Hamdi Burak Piyade Gümüşhane’de de çok sık görülen hastalıklardan biri olan Guatr hakkında bilgilendirmede bulundu.

Guatrın, tiroit bezinin anormal büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık olduğu tanımını yapan Op. Dr. Hamdi Burak Piyade, “ Tiroit bezi boynumuzun ön tarafında yer alan kelebek tarzında bir organdır. Tiroit bezi metabolizma ve beyin fonksiyonları üzerine çok önemli rollere sahip olan tiroit hormonlarının salgılandığı yerdir.” Dedi.

Guatr belirtileri

Guatr bazı hastalarda hiç belirti vermezken, bazı hastalarda boyunda şişliğin yanında yutma güçlüğü, öksürük, nefes darlığı ve ağrıya yol açabilir. Guatrda tiroit bezinin az veya çok hormon salgılamasına bağlı belirtiler de görülür. Yetersiz hormon salgılanması durumunda kilo alma, uyku hali, uyuşukluk, kuru ve kaba cilt, kabızlık, halsizlik ve saç dökülmesi görülebilir. Normalden fazla hormon salgılandığında ishal, çarpıntı, baş ağrısı, titreme, sinirlilik ve bulantı görülebilir.

Guatr kimlerde daha sık görülür?

Guatr her yaşta hastada ortaya çıkabilir. Ancak orta yaş üstü insanlarda ve kadınlarda daha sık görülür. İyot eksikliği, kalıtım, geçirilen viral enfeksiyonlar, lityum kullanımı, radyasyon, gebelik, menopoz ve sigara kullanımı guatrın en sık nedenleridir.

Gümüşhane bölgesinin endemik guatr bölgesi olması dolayısıyla, bölgedeki vatandaşlarımızın arasında tiroid nodülleri yaygın bulunmaktadır. Diyen Op. Dr. Piyade” Özellikle halsizlik, boyun ve boğaz ağrısı, boyunda şişlik, çarpıntı vb şikayetleri olan vatandaşlarımızın guatr veya tiroid kanseri konusunda uyanık olması gerekmektedir. Benzer şikayetleri olan vatandaşlarımız randevularını alarak tarafımıza başvurması halinde Gümüşhane devlet hastanesi genel cerrahi kliniğinin, Guatr ve tiroid kanserinin gerek tanısı, gerek takibi gerekse cerrahi ve medikal tedavisi konusunda gerekli imkanları bulunmaktadır.

Takibi gereken hastalarımızın 6 aylık ve senelik ultrason ve tiroid fonksiyon testleri denilen kan değerleri ile takipleri yapılırken. Nodülleri belirgin ve şüpheli olan hastalarımızın biyopsileri de hastanemizde yapılabilmektedir. Şayet cerrahi gereken hastalar mevcut ise cerrahileri de yapılabilmektedir.

Son dönemde bir takım kaygılarla yöremizde guatr ameliyatlarının yapılmadığı görülmüştür. Bu hastaların büyük kısmının şehir dışında ameliyat olmaya çalıştığı anlaşılmaktadır. Vatandaşlarımızın böyle çözümler için şehrir dışında sıkıntı yaşamaları gerekli değildir. İmkan olarak Gümüşhane Devlet Hastanesini aşacak hasta grubu çok küçük bir gruptur. Bu hastalar gerekli görülürse tarafımızca ileri merkezlere yönlendirilebilir. Diğer vatandaşlarımızın teşhis ve tedavileri hastanemizde yapılabilecektir.” İfadelerini kullandı.