Obeziteye DİKKAT!
05 Haziran 2022

Gümüşhane Devlet Hastanesi Doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hamdi Burak Piyade önemli bir sağlık sorunu olan Obezite hakkında açıklamalarda bulundu.
Dünya sağlık örgütünün raporuna göre Türkiye’nin Avrupa’da obezitede 1. Sırada olduğunu ifade eden Op. Dr. Hamdi Burak Piyade; sayılara göre Türkiye’de her 3 kişiden biri obeziteden muzdarip. Türkiye'nin %32.1'i obez, ayrıca ülkemizde yetişkin erkeklerin %64'ü, kadınların ise % 69.3’ü obez. veriler Dünya sağlık örgütü obezite kongresinde açıklandı. rapora göre Türkiye’yi Malta, İsrail ve İngiltere izliyor. peki obezite nedir. hayati riski mevcut mudur? tedavisi mümkün müdür? Dedi.

OBEZİTE NEDİR?

Obezite temel olarak vücuttaki yağ oranının vücuda zarar verecek oranda olmasıdır. Bir ölçüm yöntemi olarak obezitede vücut kitle endeksi 30 un üstünde olan insanları obez olarak kabul ediyoruz. Daha basit haliyle kilolu olan ve kilosu hayatını zorlaştıran bütün vadandaşlarımızı bu gruba alabiliriz. Gümüşhane özelinde konuşmak gerekirse özellikle kadın hastalarımızda olmak üzere obezite oranının yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

OBEZİTE HAYAT İÇİN TEHDİT MİDİR?

Obezite insan hayatı için kesinlikle bir tehdittir. Kilo yüksekliğinden dolayı hayatı zora sokmasının yanında. Kolesterol yüksekliği, kalp ve damar hastalıkları, tansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalıklarla beraber seyreder. Bütün bu hastalıklarla beraber ani ölüme sebebiyet verebildiği gibi aynı zamanda ömrü de kısaltan bir hastalıktır.

OBEZİTE TEDAVİSİNDE NE GİBİ SEÇENEKLER MEVCUT?

Obezite tedavisinde ve obez hastaların yönetilmesinde pek çok branş doktoru ve diyetisyen arkadaşlarımızın ortak çalışması ön plana çıkmakta. Tedavinin ilk aşaması tabiiki obezitenin sebebi üzerine araştırma yapmakla başlıyor. Az bir yüzde de olsa obezitenin arkasında hormonal bir bozukluk da olabileceğini düşünerek öncelikle endokrinoloji-dahiliye branş muayenesi ön plana çıkarıyoruz. Ancak obez hastalığının en byük kaynağı yaşam tarzından kaynaklanmakta. Gümüşhane özelinde konuşmak gerekirse insanımızın kendine dikkat etmediğini, ağır beslendiğini söyleyebilirim.
Endoskopi sırasında da gözlemlediğim üzere yöre insanı beslenme şekli nedeniyle mide rahatsızlıklarına ve obeziteye yatkın. Bu nedenle tedavide ilk basamak tabiiki beslenmeye dikkat etmek. Gün içinde daha çok hareket etmek. Gibi hayat tarzı değişiklikleri ile başlıyor. Bu konuda hastanemizde görev yapmakta olan diyetisyen arkadaşlarımızın yöre halkına yardımcı olabileceğini değerlendiriyorum. Obezite hastalarının yarıdan fazlası bu değişiklikler ile sağlıklarına kavuşabilmektedirler. Ayrıca obeziteye sebep olan ek hastalıklar da medikal tedavi ile çözülebilmektedir.

CERRAHİ VE ENDOSKOPİK TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Son yıllarda endoskopik ve cerrahi yöntemlerin gittikçe ön plana çıktığını görmekteyiz. Bu tedavileri endoskopik ve cerrahi olanlar olarak ikiye ayırmaktayız. Endokopk yöntemlerde mide balonu uygulamaları ve mide botoksu ön plana çıkmaktayken. Cerrahide ise halk arasında tüp mide olarak bilinen sleeve gastrektomi ön plana çıkmakta. Ancak bu tedavilerin hepsi belli şartlar altında uygulanabilir tedavilerdir. Ancak son dönemde özellikle özel hastanelerde bu şartların esnetildiğini; aslında müdahaleye ihtiyacı olmayan veya hayat tarzı değişikliği yeterli olabilecek hastaların ameliyat edildiğini gözlemlemekteyiz. Vatandaşlarımızın bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini. Bu müdahalelerin ince bir hazırlık süreci sonrası yapılması gereken, çok da masum olmayan müdahaleler olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum.

GÜMÜŞHANE DEVLET HASTANESİ OBEZİTE TEDAVİSİNDE NELER YAPIYOR?
Hastanemizde hastalar için endoskopik ve cerrahi imkanımız mevcut. Hastanemiz endoskopi ünitesinde malzemesi hasta tarafından temin edilmek kaydıyla mide balonu ve mide botoksu uygulaması yapılabilmektedir. Daha ağır hastalarda ise bir endokrinoloji ve pskiyatri doktorundan “obezite cerrahisi olmasında sakınca yoktur.” Raporu alan ve gerekli kriterleri taşıyan hastalarımıza tüp mide ameliyatı yapacak altyapımız mevcuttur. Bu hizmetlerden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız Güncel boy ve kilo değerleri ile başvurmaları halinde kendileine yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

282173563_342088654717798_2437251697693553427_n.jpg